piatok 10. novembra 2017

Organzové kvietky - brošne / sponky DIY

Jednou z obľúbených tém Kreatívneho popoludnia v Kúpeľoch Nimnica je výroba organzových kvietkov.
Čerstvo dokončená brošňa už zdobí top.
Na výrobu potrebujete: organzu, ihlu, niť, drobné perličky alebo gombík, zatvárací špendlík (zicherku) alebo sponku a zapaľovač (alebo čajovú sviečku).
Z organzy si vystrihnete krúžky. Ak plánujete robiť viacero kvietkov, môžete si z papiera vyrobiť šablóny. Záleží akú chcete asi hotovú brošňu. V Nimnici robievame brošne z krúžkov o priemere 4-5-6-7-8 cm (na obrázku sú označené 1-5). Sponku do vlasov stačí robiť z veľkostí 1-3 (4-6 cm).
Z každej veľkosti si vystrihnite 2 krúžky. Celkovo bude mať kvietok 10 vrstiev. Vystrihnuté krúžky je potrebné opáliť dookola zapaľovačom, alebo nad plameňom čajovej sviečky. Okraje sa tým jemne zahnú a zapečú. Kvietok sa vám potom nebude strapkať. Krúžky sa opálením trochu zmenšia.
 

Keď máme krúžky opálené, môžeme zošívať kvietok. Krúžky si poukladajte na seba od najväčšieho po najmenší. Priamym stehom ich zošijeme tak, že v strede urobíme akoby štvorec/krúžok. Posledný steh urobíme tak,aby ihla ostala na spodnej strane. Keď potiahneme niť, kvietok sa nám nazberká. Keď sme spokojné s nabratím, prešijeme kvietok dvoma-troma stehmi. Odspodu prišijeme zatvárací špendlík, alebo sponku do vlasov. Do stredu kvietku môžme prišiť pár koráliek alebo gombík. Hotovo :)
Môžte striedať aj viacero farieb a vytvoriť farebnejšiu variantu.


Do tvorenia!
KJ


streda 25. októbra 2017

Jablková princezná - maľovanie na textil

Včera mi Alžbetka povedala, že dnes budú mať v škole Jabĺčkový deň. Majú sa obliecť do červených vecí a doniesť si na desiatu celé jabĺčko. Alžbetka má odmalička veľmi rada jabĺčka. Veľakrát, keď som ešte pre ňu chodievala so škôlky, tak som musela prísť s jablkom. Vždy bola naša Jablková princezná. Ako začala chodiť do školy, desiata bez jablka by sa jej asi ani nerátala. Aj keď ja jej ho vždy krájam na mesiačiky. 🙂


Keď večer baby zaspali, tak som vyrobila takéto prekvapenie. Zobrala som jednofarebné tričko, fixky na textil a vytlačila som si predlohu. Maľovanie na textil nemusí byť náročné. Naozaj vám stačia fixky. Ja som použila aj perleťovú kontúru na vytvorenie nápisu "Jablková princezná" po bokoch. Kým začnete kresliť, do vnútra trička je potrebné dať kartón aby sa vám farby nepretlačili aj na chrbát. Vytlačené jabĺčko som si vystihla a na tričko som ho obkreslila najprv miznúcou fixkou (kúpite v galantérii). Potom som spravila obrys hnedou fixkou a postupne začala vyfarbovať. Farby z fixiek sa vpíjajú do seba, dajú sa tak vytvárať zaujímavé efekty. Nakoniec som miznúcou fixkou napísala nápis okolo jabĺčka a potom som ho obtiahla kontúrou. Celé to trvalo maximálne hodinku. Ráno som jabĺčko ešte prežehlila, aby sa farby zafixovali.
Fixky sa dajú kúpiť v sade alebo jednotlivo. Ja som ich kupovala tu. Kontúru mám z papiernictva Ševt. Tričko je basic z Tesca.
Šťastná princezná ráno pred odchodom do školy.

Do tvorenia!
KJ


utorok 24. októbra 2017

Náramky z pamäťového dôrtu

Toto je jedena z najobľúbenejších techník na Kreatívnom popoludní v Kúpeľoch Nimnica.


Netreba nejaké extra špeciálne pomôcky len:
pamäťový drôt, štípacie kliešte, guľaté kliešte a korálky.
Pamäťový drôt zakúpite v kreatívnych potrebách, alebo vo viacerých e-shopoch. Dajú sa kúpiť rôzne priemery (na náramky 5 - 6 cm). Zvyčajne sa predáva na počet otočiek. Na jeden náramok potrebujete minimálne dve otočky, prípadne viac. Zvolené množstvo otočiek si odcvaknete štípacími kliešťami. Na jednom konci si urobíte guľatými kliešťami očko a navliekate podľa svojej fantázie.

Kreatívne popoludnie, Kúpele Nimnica, 19.10.2017

Pri navliekaní sa snažte drôt zbytočne nasilu nevyrovnávať. Ak by ste na náramok navliekli veľa ťažkých a veľkých koráliek, mohol by sa deformovať. Preto je lepšie používať guľky o priemere max 10 mm a ideálne plastové. Prípadne ak použijete sklenené perličky snažte sa náramok odľahčiť striedaním s menšími korálkami.

Táto technika je vhodná aj pre malé deti. S trochou pomoci to zvládnu aj trojročný krpci. Dievčatko s ružovou čiapkou je moja dcéra Anička (na fotke mala dva a pol roka). 🙂

Deň Detí Divinka 2017
 

Ak si chcete teda vyrobiť korálkový náramok, alebo vyplniť deťom kreatívne čas, stačí mať poruke zásobu pamäťového drôtu.

Moja staršia dcéra so spolužiakmi na konci školského roku 2016/2017.

Do tvorenia!
KJ

sobota 7. januára 2017

Čistenie a nabíjanie minerálov v cínovaných šperkoch

Všetky kamienky / minerály / polodrahokamy, ktoré chcete nosiť aj pre ich liečivé účinky je potrebné čistiť. Podelím sa s vami o moje skúsenosti s technikami očisty a nabíjania kamienkov. Hlavne sa chcem venovať špecifikám kamienkov osadených v cíne.

Samostatné kamienky, prívesky, náramky či náušničky s minerálmi je potrebné čistiť. Frekventovaná otázka je kedy, ako často. Prvýkrát si minerál očistite hneď po kúpe a potom aspoň raz za mesiac. Pokiaľ máte nejaký veľmi obľúbený a nosíte ho denne, tak aj častejšie. Ako budete s kamienkami dlhšie fungovať sami pocitovo budete vedieť, že už potrebujú očistu. Môže sa stať, že budete mať stresujúce obdobie, alebo nejaké náhle zdravotné problémy, vtedy je ideálne očistiť šperk po každom nosení.

Najjednoduchšie je čistiť minerály pod prúdom tečúcej vody. Zhruba 3 až 5 minút držte minerál pod prúdom studenej vody. Poslúži samozrejme aj voda z vodovodu, ale pokiaľ by ste mali možnosť očistiť kameň v priezračnom horskom potoku - využite to!  Túto metódu môžete použiť aj na cínované a strieborné šperky. Čistá voda cínu ani striebru neublíži. Pre dôkladnejšiu očistu môžete nechať kamnienok namočený vo vode napr. cez noc. Pozor však na farbené minerály, ako napr. tyrkenit, alebo niektoré druhy farbených achátov a koralu - môže sa stať že sa začne farba postupne vymývať, preto ich nenechávajte namočené.
Upgrade je čistiť kamienky vo vode s krištáľom, ideálne surovým, neopracovaným. Rovnako je to vhodné aj pre cínované šperky.

Ďalšou možnosťou je čistiť kamienky vo vode so soľou, prípadne v morskej vode. Toto nie je vhodná metóda pre všetky minerály a hlavne nie je vhodná pre minerály zapracované v šperku. Neponárajte cínované šperky do slanej vody. Nezabudnite si dať šperky dole aj keď sa idete kúpať do mora.

Čítala som aj o spôsobe vybíjania kamienkov v chladničke. Kamienok sa má zabaliť do sáčku a vložiť do chladničky. Túto metódu som neskúšala a ani by som ju neodporúčala. Nie je vhodná pre všetky druhy minerálov a určite nie je vhodná pre cínované šperky.

Na čistenie môžete použiť aj iné minerály. Na vybíjanie je vhodný hematit - stačí šperk položiť k hematitu. Výborný je aj ametyst. Ideálne je kamienky vkladať do ametystovej geódy, kde pôsobia špice zo všetkých smerov. Viac o vlastnostiach ametystových geód sa dočítate na FB stránke predajne KRYSTALIA, kde si môžete pozrieť aj fotografie geód, ktoré majú v ponuke. Ja som hrdou majiteľkou tejto nádhery:

Mimochodom kým idem zapracovávať minerál do šperku, vždy ho umyjem a nechám namočený vo vode s krištáľom. Všetky šperky z mojej dielne si po vybratí z antioxidantu a umytí, oddýchnu aj v geóde.

Na čistenie poslúži aj torzo - zhluk ametystových špicov na hornine. Pri použití ametystového torza trvá proces trochu dlhšie. Je fajn používať torzo ako misku na odkladanie šperkov. Prídete domov a šperky si zložíte na ametyst a ráno budú opäť pripravené.

Sú aj ďalšie možnosti očisty kamienkov pre "pokročilých", ako napr. modlitbou, vizualizáciou. Tak ďaleko sama ešte nie som, tak sa necítim kompetentná o týchto metódach písať :)

Ak máte záujem o šperk z mojej dielne, vytvorila som album na FB, kde aktualizujem momentálne dostupné šperky. Niekedy sa nestihnú dostať na e-shop, hlavne v období pred vianocami viac času venujem predaju na trhoch ako vkladaniu šperkov na e-shop.

Do tvorenia :)